Kolm ESF+ meetme miniprojekti on ellu viidud ja aruanded kinnitatud

Lõuna-Järvamaa koostöökogu juhatus kinnitas 5. juunil 2025 toimunud koosolekul kolm ESF+ toetusmeetme „Väärikas vananemine, toimetulek ja sotsiaalne kaasatus“ miniprojekti, mis on edukalt ellu viidud ja eesmärgid saavutatud.

TÜRI KOGUKONNASELTS viis ajavahemikul 15.01.2025 – 08.05.2025 edukalt ellu oma miniprojekti „ 55+ heaolu ja tervise toetamine vanemas eas.“. Projekti loengute sarja eesmärk oli tõsta osalejate teadlikkust ja suurendada motivatsiooni, kuidas toetada oma vaimset ja füüsilist tervist. Võimalus kodust välja tulla vähendab üksildust ning suurendab kaasatust, tugevdab kogukonnatunnet ja loob edasiseks sotsiaalseks suhtlemiseks hea aluspinna.

Projekti raames toimus 7 erinevat loengut, kus käsitleti erinevaid teemasid.
* millised on uue eluetapi muutused, kuidas mitte tunda ennast üksikuna.
* kuidas tervislikult toituda ja ennast oma kehas hästi tunda.
* kuidas oma nahka küpsemas eas hooldada
* kuidas vastavalt kehakujule leida sellele sobivat riietumisstiili jne.
* Lisaks saadi teadmisi kompostimisest, permakultuurist ja nippe, kuidas oma aed tühjaks süüa.

Projektis osalejate hinnangul on aias tegutsemisel väga positiivne mõju vaimsele tervisele ning see on teaduslikult tõestatud mitmete uuringutega. Looduses viibimine ja aias töötamine vähendab stressi ja ärevust, parandab meeleolu, loovust ja soodustab sotsiaalset suhtlemist. See on lihtne ja ligipääsetav viis hoida meel värskena ning toetada vaimset heaolu.

Projektis osales kokku 95 vanemaealist inimest, kõik tegevused soodustasid eakate või puuetega inimeste toimetulekut ning nende tervise säilimist.

 

 

TÜRI EAKATE SELTSING “PIHLAPUU“ viis ajavahemikul 01.01.2025 – 13.05.2025 edukalt ellu miniprojekti “Eakas on aktiivne ja teadlik”, mille eesmärk oli pakkuda Türi piirkonna eakatele põhjust kodust välja tulla. Muuta eakate kooskäimised sisukamaks ja toetada sellega nende elujõulisust.  Tõsta inimeste teadlikkust sellest, kui oluline on olla heas toonuses, kaaslaste poolt nähtud ning kaasatud.

Projekti raames toimus 4 tegevust – silmast-silma kohtumine tuntud isikuga, väga heade ja eriliste lektoritega loengud üldharivatel teemadel ning õppekäik Setomaale, et tutvuda Ilmaveere keskusega ja sealse kogukonna tegemistega.

Projektijuhi Eha Pehk’i sõnul olid kõik kohtumised eakatele silmaringi avardavad ja saadi palju uusi teadmisi. Soome-ugri hõimuliikumise esindaja Jaak Prozes rääkis hõimuliikumise ajaloost ja tänapäevast, väikerahvaste keelest, kultuurist ja paljust muust. Kohtumine Taavi Libega andis eakatele võimaluse mõista ajakirjanikutöö erinevaid tahke ja vaadata meediamaailma telgitagustesse. Tartu Ülikooli taastamisökoloogia professor Aveliina Helm tutvustas Eesti ökosüsteeme ja nende seisundit ning pani kõiki mõtlema, et mida peame tegema, et Eesti looduse hea käekäik tagada. Õppekäik Setomaale oli samuti üks tõeliselt positiivne, silmaringi avardav reisikogemus kõigi jaoks.

 

Tegevustesse kaasatud inimeste arv oli 144. Kõik ühistegevused ja kooskäimised aitasid kaasa aktiivse ja tervema eluhoiaku säilimisele, üksilduse tõrjumisele. Sisendasid osalejatele elurõõmu ja suurendasid enda vajalikkuse ning kaasatuse tunnetamist. Seltsingu eakad on kogemuste ja teadmiste võrra rikkamad, vaimult virgad ning  sotsiaalselt väärikad ja tegusad. Osalejad märkisid tagasisides, et nad ei olnud varem sellistel kokkusaamistel osalenud ning väljendasid soovi ka edaspidi sarnastel üritustel osaleda.

 

 

TÜRI VALLAVALITSUS viis ajavahemikul 01.12.2024–31.05.2025 edukalt ellu oma projekti „Väärikate ülikooli XI õppeaasta Türil“, mille eesmärk oli pakkuda vanemaealistele võimalusi elukestvaks õppeks, suurendada nende sotsiaalset kaasatust ja tugevdada kogukonna ühtekuuluvust.

Programm on koostatud sooviga pakkuda kuulajatele parimat tänasest uuemast, väärikate eas inimeste toimetulekut ja elu toetavast teadmisest. Programm sisaldab juriidilisi, tervishoiu ja tervisliku toitumise, keskkonna- psühholoogia- ja kultuurialaseid ettekandeid/loenguid. Ülikoolis osalemine ei eelda varasemaid eelteadmisi, küll aga on põhjus kodust välja tulemiseks ja loodetavasti rõõmustamiseks teadmiste uuenemisest, lektorite ja teiste kursuslastega suhtlemisest.

Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja Tiia Ristolaineni sõnul on väärikate ülikool kujunenud omamoodi regionaalseks ülikooliks, mis kannab elukestva õppe ideed ja ühendab tuhandeid aktiivse eluhoiakuga õppijaid Eesti eri paigust. „Kokku on Tartu Ülikooli väärikate ülikooli alla koondunud 18 programmi, mis pakuvad enesetäiendusvõimalusi alates 55-aastastele õppimishuvilistele.”

Programmijuhi Kristina Gudinas’e sõnul oli see õppeaasta rekordiline igas mõttes. Osalema registreeris ennast 304-s kuulaja ja tunnistuse said 210 väärikat tudengit. Kasutades ühe lõpetaja sõnu, siis Väärikate ülikool on nagu Tarkade Klubi, kus peab osalema ja milles osalemine annab eluaastaid juurde. Ka Vladislav Korsetš on öelnud, et inimene elab seni kuni õpib!

Projektis osales 1340 inimest vanuserühmast 55+. Projekti raames toimus kuus loengupäeva, kus esines 11 lektorit ja kus käsitleti mitmekesiseid ja ühiskonnas aktuaalseid teemasid. Väärikate ülikooli loengupäevad on eakate hulgas oodatud ja ülikooli tegevused on neile olulised, mis kaasavad aina enam uusi vanemaealisi meie piirkonnast ja ka lähiümbrusest.